MČR

Abychom se dostali až na mistrovství ČR v požárním sportu museli jsme nejprve projít 1. a 2. kolem hry Plamen. Po úspěšném probojování jsme se už jenom radovali z toho, že jsme mistři Prahy na rok 2016, ale také jsme zvážněli a snažili se ve spěchu ještě natrénovat na MČR.

Zde mezi sebou soutěží 16 nejlepších týmů z každého kraje České republiky, neboli z každého kraje jedno družstvo. Mistrovství ČR se tento rok konalo v Českých Budějovicích na místním stadionu T.J. Sokola na Sokolském ostrově. My jsme v Budějovicích pobyli 3 dny a to od 1. - 3.7.2016.

PRVNÍ DEN

První den hned jak jsme dorazili jsme se vypravili na registraci, ale také na první disciplínu, kterou byl závod požárnické všestranosti. Jenom na okraj stručně popíšu co tato disciplína zahrnuje. Je to vlastně takový přespolní běh na 3km ovšem s různými úkoly. Např.: šplh přes lano, střelba na cíl, požární ochrana, značky na mapách nebo zdravověda. V jednom družstvu může být maximálně 5 lidí. V této disciplíně jsme nakonec přes všechny útrapy doběhli 9. s časem 71,91 sekund. Ještě nakonec musím dodat, že jeden člen (Lukáš Plhal) z našeho družstva byl požádán aby přečetl slib závodníků. Lukáš samozřejmě vyhověl přání jednoho z rozhodčích.

Po ukončení disciplíny (která se ještě nekonala na stadionu T.J Sokola, ale v lese nedaleko Českých Budějovic) jsme se jeli ubytovat do kolejí. Na kolejích jsme si již jenom vybalili, došli jsme se navečeřet do menzy a šli spát, protože další den jsme museli brzo vstávat.

DRUHÝ DEN

Vstávali jsme okolo 6 hodiny ráno abychom se mohli vypravit na snídani co nejdřív a byli na dráze jako první. Ráno jsme si šli ještě vyzkoušet stroj na Požární útok. Při zkoušce jsme se hodně snažili jako bychom to běželi na ostro. Měli jsme hodně natrénováno, ale také jsme věděli, že zbylí soutěžící mají natrénováno také, ale teprve další den se uvidí kdo nakonec natrénoval víc.

Když se dokončili ranní nácviky na strojích. Ještě téhož dopoledne jsme čekali na příchod fanoušků, ale hlavně na slavnostní nástup a zahájení.

I tento rok se zde sešlo mnoho fanoušků, bohužel Praha měla tento rok nejmenší fanouškovský tým, který však podpořil víc než všichni ostatní fanoušci dohromady. Nezáleží totiž na kvantitě, ale na kvalitě! Třeba příští rok přijde fanoušků víc.

Teď ale zpátky na stadion kde se mezitím všichni závodníci seřadili na slavnostní nástup. Během nástupu nám rozhodčí popřáli hodně štěstí a také abychom navázali nová přátelství, neboli jak řekl jeden rozhodčí: "Hasič, všude bratra mám".

Po slavnostním nástupu jsme se připravili na první disciplínu dne kterou byla Štafeta požárních dvojic. Opět dodám něco o disciplíně. V družsvu je pět závodníků. Jeden jakožto velitel vybíhá první obíhá kužel na konci dráhy a vrací se zpět. Po tom co proběhne cílovou čárou vybíhá první dvojice, která zapojí hadici do hydrantu a proudnici do hadice natáhnou hadici a natáhnou hadici na konec dráhy. Poslední dvojice již jenom obíhá kužel odpojuje proudnici od hadice a hadici od hydrantu a druhý člen hadici smotá a běží s ní do cíle. V této disciplíně jsme skončili na 9. příčce s časem 55,09 sekund.

Odpoledne byly na pořadí další dvě disciplíny. 1. byla Štafeta CTIF a 2. Útok CTIF. Štafeta CTIF se skládá z 8 členů. Během štafety musí každý člen běžet určitý úsek a např.: přenést hasicí přístroj, hadici, přelézt žebříkovou zeď nebo uběhnout volný úsek a nakonec proudnici (kterou si závodníci předávají během štafety) zapojit do hadice, hadice do rozdělovače a poslední člen musí natáhnout hadici až do cíle. Celý závod jsme makali na 100% a doběhli jsme 10. s časem 71,91 sekund.

Další disciplínou byl Útok CTIF. Na tuto disciplínu jsme se připravovali velmi svědomitě. Na tuto disciplínu nám bohužel začalo pršet. Celý závod probíhal hladce, až do té doby dokud jeden člen z našeho týmu vrazil do tunelu čelem. Tuto nemilou příležitost asi zavinila skutečnost, že jsme si zatím tunel nemohli pořídit.

Opět něco krátce o disciplíně. 9 členů týmu vyběhne ze startu. Jeden je velitel, další 4 obstarávají džberové stříkačky s vodou a nastříkávají do terčů vodu, po nastříkání musejí ještě podle obrázků přiřadit správné nástroje. Zbylí 4 členové mají za úkol natáhnout 4 hadice po celé délce dráhy, potom již jenom uvážou uzly a všichni se seřadí na konci dráhy. Soutěžící musí během běhu po trase překonat i různé překážky např.: vodní příkop, již zmiňovaný tunel nebo nízké břevno.Tato disciplína nám myslím docela jde až na nešťastný tunel. Proto jsme v ní doběhli 4 s časem 46,65 sekund.

TŘETÍ DEN

Poslední den nás opět čekalo ranní vstávání, ale to hlavně kvůli tomu abychom si mohli projít dráhu a rozcvičit se.

Dnes byly na programu poslední dvě disciplíny. Těmito disciplínami byly Štafeta 4*60 metrů s překážkami a Požární útok. Štafeta 4*60 metrů se nám moc nevydařila, i přesto jak jsme trénovali. Nakonec jsme doběhli 12. s časem 46,34 sekund. Jenom krátce popíšu disciplínu. 4 členové týmu běží 60 metrů během kterých musí překonat překážky např.: přenést hasicí přístroj, překonat lavičku nebo přeskočit lávku a nakonec jako u štafety CTIF zapojit hadice do rozdělovače a proudnici do hadice a doběhnout do cíle.

Další disciplínou byl požární útok. Až teď se tedy ukáže který tým natrénoval na tuto disciplínu líp! Ve zkratce popíšu disciplínu. Družstvo skládající se ze ý závodníků se dělí na přední zadní část. Vzadu bývají zpravidla 3 závodníci, kteří mají za úkol smontovat 2 savice se sacím košem dohromady ponořit do kádě s vodou a pomocí stroje načerpat vodu do zbytku hadic které mezitím propojí zbytek týmu. Přední část se skládá z několika hadic 2 proudnic a jednoho rozdělovače. Celou tuto soustavu jak už jsem psal musí spojit zbytek týmu a musí rychle běžet dopředu směrem k nástřikovým terčům. Zde 2 soutěžící zasednou na proudnice a míří směrem na terče. Disciplína končí až po tom co jsou terče plné vody.

Tuto disciplínu jsme zaběhli za 23,69 sekund a umístili se na 8 příčce.

Odpoledne se konaly už jenom závody jednotlivců na 60 metrů s překážkami v kategorii dívky a chlapci do 16 let. V této soutěži v kategorii chlapců se zúčastnili: Jaroslav Žalud (5. pozice s časem 13,20s), Miroslav Němeček (17. pozice s časem 14,35s), Lukáš Plhal (35. pozice s časem 16,11s) a Michal Popsimov (39. pozice s časem 16,48s). V kategorii dívek se zúčastnily: Alena Kašpárková(17. pozice s časem 15,18s), Klára Popsimovová(21. pozice s časem 15,57) a Kristýna Vojtová(29. pozice s časem 16,67).

Za tyto 3 dny děkuji všem závodníkům: Aleně Kašpárkové, Kristýně Vojtové, Kláře Popsimovové, Miroslavu Němečkovi, Lukáši Plhalovi, Borisi Popsimovovi, Michalovi Popsimovovi, Michaelovi Jurčovi a Jaroslavovi Žaludovi, kterého jsme si vypůjčili z týmu SDH Zličín a hodně nám pomohl. Samozřejmě nesmím zapomenout na našeho trenéra Libora Vojtu, který nás velice dobře koriguje a podporuje. Děkujeme též zbylým trenérům: Miladě a Tereze Růžičkové, Zdence, která nám udělala na celé 3 dny výborné svačiny, též děkujeme našemu schopnému řidiči Vláďovi a v neposlední řadě taky Ivetě Vojtové.

Na závěr už jenom to, že i příští roky budeme pilně trénovat a doufáme, že když se příští rok dostaneme opět na MČR budeme podávat ještě lepší výkony.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky